The MLH350BSL14A is a sealed gage pressure sensor from Honeywell, operating within a pressure range of 0 to 350bar. It features an accuracy of ±0.5% and a temperature range of -40 to 125°C. The device has a maximum overload pressure of 2068bar and a maximum supply current of 8mA. It is designed with a male G 1/4-19 port and has an IP65 rating. The sensor is typically operated at 5V and has a response time of 2ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH350BSL14A technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 350bar |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 2068bar |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 6V |
| Maximum Supply Current | 8mA |
| Port Type | Male |
| Port Size | G 1/4-19 |
| Electrical Termination | Cable (1m) |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 0.5 to 4.5V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |