The MLH500PGB01A is a vented gage pressure sensor with an operating pressure range of 0 to 500psi and an accuracy of ±0.5%. It features a 1/4-18 NPT port and is terminated with a Delphi Metri-Pack connector. The device is rated for operation from -40 to 125°C and has a maximum supply voltage of 6V with a maximum supply current of 8mA. The sensor has an IP65 rating and a response time of 2ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH500PGB01A technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 500psi |
| Device Pressure Type | Vented Gage |
| Maximum Overload Pressure | 5000psi |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 6V |
| Maximum Supply Current | 8mA |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Delphi Metri-Pack |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 0.5 to 4.5V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |