The MLH500PGD01B is a vented gage pressure sensor with an operating pressure range of 0 to 500psi and a maximum overload pressure of 5000psi. It has an accuracy of ±0.5 and operates within a temperature range of -40 to 125°C. The device is powered by a supply voltage between 9.5 and 30V and has a typical operating supply voltage of 12, 15, 18, or 24V. The sensor has a response time of 2 seconds and a maximum output current of 20mA. It is available with a 3-pin connector and meets the IP65 rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH500PGD01B technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 500psi |
| Device Pressure Type | Vented Gage |
| Maximum Overload Pressure | 5000psi |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 9.5V |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Connector (M12) |
| IP Rating | IP65 |
| Response Time | 2ms |
| Maximum Output Current | 20mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 12|15|18|24V |