The MLH500PSB01E is a sealed gage pressure sensor with an operating pressure range of 0psi to 500psi. It features a 1/4-18 NPT port and Delphi Metri-Pack electrical termination. The device operates within a temperature range of -40°C to 125°C and has an accuracy of ±0.5. It is rated for IP65 and has a typical operating supply voltage of 9, 12, 15, 18, or 24 volts.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH500PSB01E technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0psi to 500psi |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 5000psi |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 17mA |
| Min Operating Supply Voltage | 7V |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Delphi Metri-Pack |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 0.5 to 4.5V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |