The MLH550BST01D pressure sensor from Honeywell features a sealed gage design with an operating pressure range of 0 to 550 bar and an accuracy of ±0.5%. It has a maximum overload pressure of 2068 bar and operates within a temperature range of -40°C to 125°C. The device is supplied with a voltage between 14 and 30 volts and draws a maximum current of 17 mA. It is available with a 1/4-18 NPT port and features an IP65 rating for protection against solid particles and water.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH550BST01D technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 550bar |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 2068bar |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 17mA |
| Min Operating Supply Voltage | 14V |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Deutsch |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 0.25 to 10.25V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 15|18|24V |