The MLH550BST01E pressure sensor from Honeywell is a sealed gage device with an operating pressure range of 0 to 550 bar. It features an accuracy of ±0.5% and a maximum overload pressure of 2068 bar. The sensor operates within a temperature range of -40 to 125°C and can be supplied with a voltage between 7 and 30V. The maximum supply current is 17mA. The sensor is available with a 1/4-18 NPT port and has an IP65 rating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH550BST01E technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 550bar |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 2068bar |
| Accuracy | ±0.5% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Maximum Supply Current | 17mA |
| Min Operating Supply Voltage | 7V |
| Port Size | 1/4-18 NPT |
| Electrical Termination | Deutsch |
| IP Rating | IP65 |
| Output Voltage | 0.5 to 4.5V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |