The MLH600BSD14E is a sealed gage pressure sensor from Honeywell, operating within a pressure range of 0 to 600 bar. It features an accuracy of ±0.25% and can withstand a maximum overload pressure of 820 bar. The device is designed to operate within a temperature range of -40 to 125°C, with a typical operating supply voltage of 9, 12, 15, 18, or 24 volts. The sensor has a 3-pin configuration and a G 1/4 port size.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell MLH600BSD14E technical specifications.
| Operating Pressure Range | 0bar to 600bar |
| Device Pressure Type | Sealed Gage |
| Maximum Overload Pressure | 820bar |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Operating Supply Voltage | 30V |
| Min Operating Supply Voltage | 7V |
| Port Size | G 1/4 |
| Output Voltage | 0.5 to 4.5V |
| Response Time | 2ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 9|12|15|18|24V |