The SCCP100GSMTL is a gage pressure sensor from Honeywell with an operating pressure range of 0 to 100psi. It can withstand a maximum overload pressure of 150psi and operates within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius. The device requires a maximum supply current of 1.5mA and has a response time of 0.1 seconds. It is available in an 8-pin SMT package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell SCCP100GSMTL technical specifications.
| Device Pressure Type | Gage |
| Operating Pressure Range | 0psi to 100psi |
| Maximum Overload Pressure | 150psi |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Maximum Supply Current | 1.5mA |