The Honeywell SSCDLNT015PGAA3 is an 8-pin DIP gage pressure sensor with an operating pressure range of 0 to 15psi and a maximum overload pressure of 30psi. It operates at a maximum supply voltage of 3.6V and has a maximum supply current of 2.1mA. The sensor has an accuracy of ±0.25 and a response time of 1 second. It is designed to operate in air or gas environments and has a typical operating supply voltage of 3.3V. The sensor is packaged in a DIP package and has a pin count of 8.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell SSCDLNT015PGAA3 technical specifications.
| Device Pressure Type | Gage |
| Operating Pressure Range | 0psi to 15psi |
| Maximum Overload Pressure | 30psi |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Maximum Supply Current | 2.1mA |
| Media | Air|Gas |
| Min Operating Supply Voltage | 3V |
| Output Voltage | 0.33 to 2.97V |
| Response Time | 1ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3V |