The SSCMRNN015PA7A3 from Honeywell is an absolute pressure sensor with a maximum operating supply voltage of 3.6V and maximum supply current of 2.1mA. It operates over a pressure range of 0 to 15psi and can withstand a maximum overload pressure of 30psi. The device is accurate to ±0.25 and has a response time of 0.46. It is designed for use in air or gas environments and is suitable for board mount applications. The SSCMRNN015PA7A3 is a surface mount device with 8 pins and operates over a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell SSCMRNN015PA7A3 technical specifications.
| Device Pressure Type | Absolute |
| Operating Pressure Range | 0psi to 15psi |
| Maximum Overload Pressure | 30psi |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Maximum Supply Current | 2.1mA |
| Media | Air|Gas |
| Min Operating Supply Voltage | 3V |
| Response Time | 0.46ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3V |