The Honeywell SSCSMNN060PG6A3 is a gage pressure sensor with a maximum operating pressure range of 0 to 60psi and a maximum overload pressure of 120psi. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a typical supply voltage of 3.3V. The device has a response time of 0.46 seconds and a maximum supply current of 2.1mA. It is designed for use in air or gas environments and is available in a SIP module package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell SSCSMNN060PG6A3 technical specifications.
| Device Pressure Type | Gage |
| Operating Pressure Range | 0psi to 60psi |
| Maximum Overload Pressure | 120psi |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Maximum Supply Current | 2.1mA |
| Media | Air|Gas |
| Min Operating Supply Voltage | 3V |
| Response Time | 0.46ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3V |