The Honeywell SSCSRNT015PA3A3 is an absolute pressure sensor with a measurement range of 0 to 15psi. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and has a maximum supply current of 2.1mA. The device is powered by a supply voltage between 3 and 3.6 volts, with a typical operating voltage of 3.3 volts. The sensor is packaged in a SIP module with 4 pins and is suitable for board mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell SSCSRNT015PA3A3 technical specifications.
| Device Pressure Type | Absolute |
| Operating Pressure Range | 0psi to 15psi |
| Maximum Overload Pressure | 30psi |
| Max Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Accuracy | ±0.25% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Maximum Supply Current | 2.1mA |
| Media | Air|Gas |
| Min Operating Supply Voltage | 3V |
| Response Time | 0.46ms |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3V |