The SZR-LY2-N1-AC12V relay from Honeywell features a 12V AC coil with a current rating of 91mA and resistance of 46 ohms. It has a contact current rating of 10A and is rated for 250V AC and 125V DC. The relay has a DPDT throw configuration and operates in 25ms. It is RoHS compliant and has a socket mount with a termination of solder.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Honeywell SZR-LY2-N1-AC12V technical specifications.
| Coil Current | 91mA |
| Coil Resistance | 46R |
| Coil Voltage (AC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Depth | 28mm |
| Length | 21.5mm |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Socket |
| Mounting Style | SOCKET |
| Operate Time | 25ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |