Honeywell SZR-LY4-1-DC12V technical specifications.
| Package/Case | 100 |
| Coil Current | 120mA |
| Coil Power | 1.5W |
| Coil Resistance | 100R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 12V |
| Contact Current Rating | 10A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 10A |
| Depth | 28mm |
| Length | 41.5mm |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Socketable, Socket |
| Mounting Style | SOCKET |
| Operate Time | 25ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 1.5W |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 25ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SZR-LY |
| Switching Current | 10A |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | 4PDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |