Honeywell SZR-MY2-D1-DC24V technical specifications.
| Coil Current | 36.9mA |
| Coil Power | 900mW |
| Coil Resistance | 650R |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 5A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 5A |
| Depth | 28mm |
| Length | 21.5mm |
| Max Current Rating | 5A |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | Socketable, Socket |
| Mounting Style | SOCKET |
| Operate Time | 20ms |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 900mW |
| Radiation Hardening | No |
| Relay Type | General Purpose |
| Release Time | 20ms |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SZR-MY |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 125V |