Honeywell SZRMY4N1AC110120V technical specifications.
| Application(s) | GENERAL PURPOSE |
| Coil Current | 9.2mA |
| Coil Power | 1.1W |
| Coil Resistance | 4.43kR |
| Coil Voltage (AC) | 110V |
| Contact Current Rating | 3A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Current Rating | 3A |
| Depth | 28mm |
| Height | 28mm |
| Length | 21.5mm |
| Life (Hours) | 50Hour |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 125V |
| Mount | PCB, Socket |
| Mounting Style | SOCKET |
| Operate Time | 20ms |
| Power Consumption | 1.1W |
| Release Time | 20ms |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | 4PDT |
| Voltage Rating (AC) | 250V |