Honeywell V15T16-CP200 technical specifications.
| Current Rating | 16A |
| Electrical Life | 50000Cycles |
| Material | Plastic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mechanical Life | 5000000Cycles |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Operating Force | 200gf |
| Operating Position | 0.02inch |
| Package Quantity | 1200 |
| Packaging | Bulk |
| Pretravel | 16mm |
| RoHS Compliant | No |
| Sealable | No (Without) |
| Series | V15 |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 250V |