Honeywell V15T22-CC200 technical specifications.
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Current Rating | 22A |
| Depth | 10.3mm |
| Electrical Life | 10000Cycles |
| Length | 39.7mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mechanical Life | 5000000Cycles |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Operating Force | 200gf |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | V15 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 250V |