Honeywell V15T22-CP100 technical specifications.
| Contact Material | Silver, Cadmium |
| Current Rating | 22A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Operating Force | 0.98N |
| Package Quantity | 1200 |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (AC) | 250V |