The HUA Jung MPP-334K0400DB1205 is a film capacitor with a capacitance of 0.33uF and a voltage rating of 400VDC. It has a tolerance of 10% and is designed for through hole mounting with a radial termination style. The capacitor operates within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius. It has a size of 23 X 17.5 and a terminal pitch of 20.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
HUA Jung MPP-334K0400DB1205 technical specifications.
| Capacitance | 0.33uF |
| Voltage | 400VDC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 23 X 17.5mm |
| Terminal Pitch | 20mm |