Huayi Microelectronics HYG042N10NS1P technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 100V |
| Continuous Drain Current | 160A |
| Continuous Drain Current at 100°C | 113A |
| Pulsed Drain Current | 520A |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| On-Resistance Typ | 3.5 @ VGS=10V, IDS=50AmΩ |
| On-Resistance Max | 4.2 @ VGS=10V, IDS=50AmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Power Dissipation | 200W |
| Junction Temperature Range | -55 to 175°C |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.75°C/W |
| Avalanche Energy | 650mJ |
| Input Capacitance | 7040pF |
| Output Capacitance | 2506pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 240pF |