Hunteck Semiconductor HGP042N10S technical specifications.
| Product type | MOSFET |
| Channel type | N |
| Configuration | Single |
| Drain-source voltage | 100V |
| Continuous drain current at 25°C | 161A |
| Gate threshold voltage max | 4V |
| On-resistance max at VGS=10V | 4.2mΩ |