The FW10024-D5-NC DC/DC controller from Iccnexergy features an efficiency of 80% and a maximum output current of 4A. It operates within a temperature range of 0°C to 60°C and has a maximum power dissipation of 100W. The device is mounted on a desktop and has a DIN 5-pin output connector. It is available in a single package quantity.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Iccnexergy FW10024-D5-NC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Efficiency | 80% |
| Height | 2.6inch |
| Length | 6.5inch |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 4A |
| Max Power Dissipation | 100W |
| Mount | Desktop |
| Output Connector | DIN, 5 Pin |
| Output Voltage | 24V |
| Package Quantity | 1 |
| Series | FW100 |
| Weight | 2.5lb |
| Width | 3.85inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Iccnexergy FW10024-D5-NC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.