
This desktop DC/DC controller has a nominal output voltage of 15V and a maximum output current of 2.7A. It can dissipate a maximum power of 40W and operates within a temperature range of 0°C to 60°C. The output is connected via a barrel plug with a 2.5mm inner diameter and 5.5mm outer diameter. The device is packaged in a quantity of 20 and has a weight of 0.8lb.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Iccnexergy MW4015-760F-NC-BK datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Cord Length | 60inch |
| Current - Output 1 | 2.7A |
| Height | 1.3inch |
| Length | 5inch |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Output Current | 2.7A |
| Max Output Power | 40W |
| Max Power Dissipation | 40W |
| Mount | Desktop |
| Nominal Output Voltage | 15V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Output Current | 2.6A |
| Output Voltage | 15V |
| Package Quantity | 20 |
| Series | MW40 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Weight | 0.8lb |
| Width | 3inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Iccnexergy MW4015-760F-NC-BK to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
