Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Idec AB6M-M1-B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Color | Black |
| Approvals | UL, CSA, CE |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Current Rating | 1A |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250V |
| Mechanical Life | 1000000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Poles | 1 |
| Orientation | Straight |
| Ratings | IP40 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Idec AB6M-M1-B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
