
Switch Push Button N.O./N.C. DPDT Rectangular Button 1A 250VAC 250VDC Maintained Contact Quick Connect/Solder Panel Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Idec AL6H-M24-Y datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Color | Yellow |
| Color | Yellow |
| Contact Current Rating | 1A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Current Rating | 1A |
| Electrical Life | 100000Cycles |
| Illumination Color | Yellow |
| Illumination Type | LED |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250V |
| Mechanical Life | 100000Cycles |
| Mount | Panel |
| Number of Poles | 2 |
| Orientation | Straight |
| Ratings | IP40 |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
| Voltage Rating (AC) | 240V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Idec AL6H-M24-Y to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
