Switch Push Button N.C. SPST Mushroom Button 10A 440VAC 220VDC 745.7VA Maintained Contact Screw Panel Mount
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | N.C. |
| Pole Throw Configuration | SPST |
| Actuator Style | Mushroom Button |
| Max Current Rating | 10@110VACA |
| Max AC Voltage Rating | 440V |
| Max DC Voltage Rating | 220V |
| Max Power Rating | 745.7VA |
| Termination Style | Screw |
| Mounting | Panel Mount |
| Electrical Life | 10000000Cycles |
| Body Orientation | Straight |
| Switch Function | Maintained Contact |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Panel Cutout Dimensions | 22.3(Round)mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |