This 12V SPDT pushbutton switch features orange illumination and is rated for 440V AC and 220V DC. It has a mechanical life of 5 million cycles and an electrical life of 10 million cycles. The switch is panel mount with a straight orientation and a contact block termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Color | Orange |
| Actuator Length | 5.5mm |
| Contact Material | Silver |
| Electrical Life | 10000000Cycles |
| Illumination Color | Orange |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 440V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mechanical Life | 5000000Cycles |
| Mount | Panel |
| Orientation | Straight |
| Termination | Contact Block |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Compliant |