
This 12V SPDT panel mount pushbutton switch features red illumination and a mechanical life of 5,000,000 cycles. It can withstand a maximum operating temperature of 50°C and a minimum operating temperature of -25°C. The switch has a maximum voltage rating of 220V DC and 440V AC. It has a contact material of silver and a termination type of contact block.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Actuator Color | Red |
| Actuator Length | 5.5mm |
| Contact Material | Silver |
| Electrical Life | 10000000Cycles |
| Illumination Color | Red |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 440V |
| Max Voltage Rating (DC) | 220V |
| Mechanical Life | 5000000Cycles |
| Mount | Panel |
| Orientation | Straight |
| Termination | Contact Block |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Compliant |