Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Idec NC1V-1100-5AA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Actuator Type | Lever |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) |
| Current Rating | 5A |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Mount | DIN Rail |
| Number of Poles | 1 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | NC1V |
| Termination | Screw |
| Time to Trip | 240s |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 65V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Idec NC1V-1100-5AA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
