This DPDT electromechanical relay features a 2 Form C contact arrangement and a non-latching relay construction. It has a maximum switching power of 30W or 250VA and can operate at temperatures ranging from -40°C to 70°C. The relay is designed for socket mounting and has a solder lug termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Arrangement | DPDT |
| Contact Form | 2 Form C |
| DC Coil Voltage | 12V |
| Coil Current | 44.2mA |
| Coil Resistance | 271Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 8.4VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 1.2VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 30V |
| Maximum Switching Current | 1A |
| Maximum Switching Power | 30W|250VA |
| Mounting | Socket |
| Termination Style | Solder Lug |
| Number of Terminals | 8 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 15ms |
| Package Type | Dust Cover |
| Coil Suppression Diode | Yes |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |