This SPST-NO-DM electromechanical relay has a contact arrangement of single pole, single throw normally open double make. It operates at a DC coil voltage of 12VDC and a coil current of 160mA with a coil resistance of 75 ohms. The maximum pick-up voltage is 9.6VDC and the minimum dropout voltage is 1.8VDC. It can switch up to 250VAC and 30VDC with a maximum switching current of 30A and a maximum switching power of 7.5kVA. The relay is mounted on a DIN rail and has screw terminal termination with four terminals. It is a non-latching relay with an operate time of 30ms and does not have a coil suppression diode or a push-to-test button. It is rated for operation between -25°C and 55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Arrangement | SPST-NO-DM |
| Contact Form | 1 Form X |
| DC Coil Voltage | 12V |
| Coil Current | 160mA |
| Coil Resistance | 75Ohm |
| Maximum Pick-Up Voltage | 9.6VDC |
| Minimum Dropout Voltage | 1.8VDC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 30V |
| Maximum Switching Current | 30A |
| Maximum Switching Power | 7.5kVA |
| Mounting | DIN Rail |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Number of Terminals | 4 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 30ms |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |