The RL2N-T-A100 is a DPST-NO-DM electromechanical relay with a flange mount and 6 terminals. It has a maximum switching power of 6.25kVA and a maximum switching current of 25A. The relay operates within a temperature range of -25°C to 55°C and has a maximum switching voltage of 250VAC. It is a non-latching relay with a coil suppression diode and a push-to-test button is not available. The relay has a contact arrangement of DPST-NO-DM and a contact form of 2 Form X.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Contact Arrangement | DPST-NO-DM |
| Contact Form | 2 Form X |
| AC Coil Voltage | 100|120V |
| Coil Current | 17mA |
| Maximum Pick-Up Voltage | 80VAC|96VAC |
| Minimum Dropout Voltage | 10VAC|12VAC |
| Maximum AC Switching Voltage | 250V |
| Maximum DC Switching Voltage | 30V |
| Maximum Switching Current | 25A |
| Maximum Switching Power | 6.25kVA |
| Mounting | Flange Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Number of Terminals | 6 |
| Relay Construction | Non-Latching |
| Operate Time | 30ms |
| Coil Suppression Diode | No |
| Push to Test Button | No |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |