
This 100V 10A DPDT relay features a socketable, plug-in mount and meets CE, cULus, and TUV approvals. It can handle a maximum supply voltage of 240V AC and a minimum of 100V AC. The relay has a maximum current rating of 10A and a coil voltage of 240V AC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Idec RTE-B1AF20 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | CE, cULus, TUV |
| Package/Case | 100 |
| Coil Voltage (AC) | 240V |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Supply Voltage (AC) | 240V |
| Min Supply Voltage (AC) | 100V |
| Mount | Socketable, Plug-In |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | RTE |
| Termination | Plug |
| Throw Configuration | DPDT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Idec RTE-B1AF20 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
