
The IFS204 is a PNP switch with a switching current of 100mA and an operating supply voltage of 36V. It has a flush mount and an IP67 rating. The switch operates within a temperature range of -25°C to 70°C. It is designed for use in general applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IFM Electronic IFS204 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Type | 1 maker |
| Length | 45mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Flush |
| Operating Supply Voltage | 36V |
| Output Type | PNP |
| Ratings | IP67 |
| Switching Current | 100mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for IFM Electronic IFS204 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
