
The IFS205 is a PNP switch with a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a switching current of 100mA and is rated for use in IP67 environments. The switch is designed for flush mounting and is suitable for use with an operating supply voltage of up to 36V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IFM Electronic IFS205 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Type | 1 maker |
| Length | 50mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Flush |
| Operating Supply Voltage | 36V |
| Output Type | PNP |
| Ratings | IP67 |
| Switching Current | 100mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for IFM Electronic IFS205 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
