
Inductive sensor 5 mm PNP, break contact Plug M12 10. . .36 VDC -25. . .+70 °C, IGS206, Ifm
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IFM Electronic IGS206 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Type | 1 breaker |
| Length | 46mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Flush |
| Operating Supply Voltage | 36V |
| Output Type | PNP |
| Ratings | IP67 |
| Switching Current | 100mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for IFM Electronic IGS206 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
