
The IFM Electronic IM5115 is a PNP switch with a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a switching current of 200mA and is rated for IP67. The switch is designed for flush mounting and has dimensions of 40mm in depth, height, and width, and 54mm in length. It operates at a supply voltage of 36V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IFM Electronic IM5115 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Contact Type | 1 maker |
| Depth | 40mm |
| Height | 40mm |
| Length | 54mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Flush |
| Operating Supply Voltage | 36V |
| Output Type | PNP |
| Ratings | IP67 |
| Size | 40mm |
| Switching Current | 200mA |
| Width | 40mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for IFM Electronic IM5115 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
