
The IFM Electronic IN5129 is a PNP switch with a maximum operating temperature of 80°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a switching current of 250mA and can operate with a supply voltage of up to 36V. The switch is rated for IP67 and has a flush mount design. It measures 40mm in length, 26mm in width, and 12mm in depth.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the IFM Electronic IN5129 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 12mm |
| Length | 40mm |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Flush |
| Operating Supply Voltage | 36V |
| Output Type | PNP |
| Ratings | IP67 |
| Switching Current | 250mA |
| Width | 26mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for IFM Electronic IN5129 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
