Cap Supercap 10000uF 4.2V -20% to 80% (12.5 X 12 X 2.6mm) SMD Gull Wing 8mm 1.5uA 720 Ohm 1000h 70°C
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 10000uF |
| Voltage | 4.2VDC |
| Tolerance | -20% to 80% |
| ESR | 720Ohm |
| Leakage Current | 1.5uA |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Lifetime | 1000h |
| Terminal Pitch | 8mm |
| ESR Type | Low |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |