The 145HC5112KR is a 1100VAC power film capacitor with a capacitance of 1.4uF and a tolerance of 10%. It features a polypropylene (PP) dielectric and a high AC voltage rating. The capacitor is designed for screw mount applications and has a termination style of screw terminal. It operates over a temperature range of -40 to 85°C and has a high ESR of 0.0012. This capacitor is suitable for high current applications and has special features such as high AC voltage and high current handling.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1.4uF |
| Voltage | 1100VAC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 1100VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| ESR | 0.0012Ohm |
| Type | Power Film |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mounting | Screw Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Size | 80 X 71.5mm |
| Special Features | High AC Voltage|High Current |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |