The 156PHB400K2J is a 15uF power film capacitor with a DC rated voltage of 400VDC and an AC rated voltage of 250VAC. It features a tolerance of 10% and a negative capacitance tolerance of -10%. The capacitor has a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 100 degrees Celsius. It is designed for through hole mounting with a radial termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15uF |
| Voltage | 400VDC|250VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 250VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| ESR | 0.0023Ohm |
| Type | Power Film |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 42.5 X 30 X 45mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |