This 140uF electrolytic capacitor has a DC rated voltage of 300VDC and a tolerance of -20% to 50%. It features a negative capacitance tolerance of -20 and a positive capacitance tolerance of 50. The capacitor has a leakage current of 160uA at 5 minutes and a lifetime of 5000 hours. It is constructed with an aluminum cylindrical can and has a radial termination style with a terminal pitch of 5mm. The operating temperature range is from -20°C to 55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 140uF |
| Voltage | 300VDC |
| Tolerance | -20% to 50% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 300VDC |
| ESR | 0.553Ohm |
| Positive Capacitance Tolerance | 50% |
| Leakage Current | 160@5MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 11 X 41mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| ESR Type | Standard |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 55°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |