Cap Supercap 20000uF 4.2V -20% to 80% (12.5 X 3.9 X 12mm) Radial 8mm 3uA 360 Ohm 1000h 70°C
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 20000uF |
| Voltage | 4.2VDC |
| Tolerance | -20% to 80% |
| ESR | 360Ohm |
| Leakage Current | 3uA |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Lifetime | 1000h |
| Terminal Pitch | 8mm |
| ESR Type | Low |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |