The 222LKP450M is a 2200uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 450VDC and a tolerance of 20%. It features a low ESR type and a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius. The capacitor is designed for clamp mount applications and has a termination style of screw terminal. It meets the requirements for a standard capacitor.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2200uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| ESR | 0.188394Ohm |
| Ripple Current | 6400mA |
| Leakage Current | 5000@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 64 X 96mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Clamp Mount |
| Termination Style | Screw Terminal |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |