The 226TXK200MSA is a 22uF aluminum electrolytic capacitor with a maximum operating voltage of 200VDC and a tolerance of 20%. It features a low ESR of 11.304 and a ripple current of 300. The capacitor has a lifetime of 5000 hours and is constructed with an aluminum cylindrical can. It is designed for through hole mounting with a radial lead style and a terminal pitch of 5. The 226TXK200MSA operates over a temperature range of -40°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Illinois Capacitor 226TXK200MSA technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Voltage | 200VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 200VDC |
| ESR | 11.304Ohm |
| Ripple Current | 300mA |
| Leakage Current | 274@2MinuA |
| Lifetime | 5000h |
| Size | 10 X 20mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| Terminal Pitch | 5mm |
| Maximum Impedance | 1.47@20°C@100HzOhm |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |