Illinois Capacitor 277LBB450M2EE technical specifications.
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Lead Diameter (mm) | 1.5 |
| Terminal Pitch (mm) | 10 |
| Product Height (mm) | 35 |
| Product Diameter (mm) | 35 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 35 X 35 |
| Capacitance | 270uF |
| Voltage | 450VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| ESR | 0.92104Ohm |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 2100mA |
| Leakage Current | 2430@5MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Type | Electrolytic |
| ESR Type | Standard |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |