Cap Film 3uF 700V PP 10% (31 X 55mm) Axial 0.0032 Ohm 85°C Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 3uF |
| Voltage | 700VDC|380VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 700VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 380VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| ESR | 0.0032Ohm |
| Type | Snubber |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Size | 31 X 55mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |