The 305PSB700K4J film capacitor from Illinois Capacitor features a capacitance of 3uF with a tolerance of 10%. It has a DC rated voltage of 700VDC and an AC rated voltage of 420VAC. The capacitor has a negative capacitance tolerance of -10% and a positive capacitance tolerance of 10%. It is designed for use in snubber applications and has an ESR of 0.0021. The component is rated for operation between -40°C and 85°C and is available in a through-hole radial package with a size of 42.5 X 30 X 45.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 3uF |
| Voltage | 700VDC|420VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 700VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 420VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| ESR | 0.0021Ohm |
| Type | Snubber |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 42.5 X 30 X 45mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |