The 305QPC250KA3A1L is a 250VAC motor run film capacitor with a capacitance of 3uF and a tolerance of 10%. It has a negative capacitance tolerance of -10 and is rated for AC voltages of 250V. The capacitor operates within a temperature range of -25°C to 85°C and is mounted via screws. It is manufactured by Illinois Capacitor.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Illinois Capacitor 305QPC250KA3A1L technical specifications.
| Capacitance | 3uF |
| Voltage | 250VAC |
| Tolerance | 10% |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 250VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Type | Motor Run |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mounting | Screw Mount |
| Size | 46 X 13 X 24mm |